ortografia dla dzieci

Język polski nie jest językiem łatwym. Nauka jego ortografii przychodzi z trudnością nawet osobom dorosłym. Ortografia dla dzieci również jest nie lada wyzwaniem. Rodzice głowią się troją, aby jak najlepiej pomóc dzieciom w oponowaniu tej trudnej umiejętności. wydawać by się mogło, że czasach powszechnego stosowania edytorów tekstów, które wychwytują błędy ortograficzne, nauka ortografii nie jest potrzebna. Jednak to nieprawda. Współczesna kultura nadal oparta jest na piśmie. Prawidłowe jego stosowanie i odczytywanie pozwala nam na uczestniczenie w świecie wymiany myśli i opinii. Jeśli zaniedbamy jakikolwiek aspekt nauki dziecka związany z pismem, narażamy je kulturowe wykluczenie. Aby pomóc dziecku w nauce ortografii możemy wykorzystać zarówno kolorowe podręczniki jak i strony internetowe ze specjalnie opracowanymi materiałami.

Ortografia dla dzieci

Aby wspomóc nasze dziecko w poznawaniu zasad ortografii musimy sami mieć ją dobrze opanowaną. Pomóc w tym może nam czytanie książek. Warto czytać aby być dobrze obeznanym ze słowem pisanym, ortografią i mieć szerokie pojęcie o świecie. Tylko w ten sposób będziemy mogli przekazać dziecku wiele ciekawych informacji i spostrzeżeń o otaczającej nas rzeczywistości.

Jeśli pragniemy aby nasze dziecko znakomicie znało polską ortografię musimy unikać zmuszania go do wkuwania zasad na pamięć. W ogóle nauka na pamięć nie ma większego sensu. Dziecko i tak po jakimś czasie zapomni te wszystkie regułki. Jak wiec podejść to tego problemu? Nauka dla dziecka powinna mieć przede wszystkim formę zabawy. Ćwiczenia ortografii nie mogą mieć charakteru restrykcyjnego. Dziecko nie może się bać popełnienia błędu.

Do nauki można wykorzystać komputer i internet. Znajdziemy tam różne gry, które wspomogą dziecko w przyswajaniu zasad ortograficznych a także ciekawe dyktanda online. Nauka nie może być nudna, dlatego warto by wykorzystywać różne techniki ruchowe i skojarzeniowe.

Książki do ortografii dla dzieci

Nie warto zmuszać dziecka do studiowania szarych, opasłych tomów słowników ortograficznych. Na rynku jest wiele wydawnictw, które w swojej ofercie mają podręczniki do ortografii napisane specjalnie dla dzieci w określonym wieku. Są kolorowe, ciekawe i spełniają najnowsze wytyczne odnośnie metodologii nauczania ortografii.

Ortografia online

Jednak do nauki ortografii nie musisz dziecku tak naprawdę kupować podręczników ani słowników. Wszelką niezbędna wiedzę i ciekawe ćwiczenia znajdziesz w internecie. Stron poświęconych ortografia i sposobom nauczania dzieci jest mnóstwo. Co ciekawe, interesujące są również materiały wideo, które z pewnością znacznie urozmaicą naukę. Na tego rodzaju stronach znajdziesz również liczne testy i dyktanda, które pomogą sprawdzać postępy na nauce. Do częstych ćwiczeń wspomagających naukę ortografii należą przepisywanie ze słuchu i przepisywanie z pamięci tekstów z nagromadzonymi słowami trudnymi z ortograficznego punktu widzenia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here