jadłospis 10 miesięcznego dziecka

Okres pierwszych dziesięciu miesięcy rozwoju naszego dziecka jest niezwykle istotny dla jego rozwoju. Maluch szybko rośnie, codziennie uczy się nowych rzeczy. Jego organizm przystosowuje się powoli do otoczenia. Dziecko w tym czasie ma duże zapotrzebowanie energetyczne. Jadłospis 10 miesięcznego dziecka powinien uwzględniając nie tylko energię potrzebną do rozwoju ale również cały zestaw witamin i składników odżywczych. Odpowiednia dieta ma wpływ na prawidłowego kształtowanie się układu kostnego i pokarmowego. Wspomaga również pracę mózgu, co ma kapitalne znaczenie dla dziecka w tym wieku. Jakie produkty i dania powinny wchodzić w skład jadłospisu dla dziecka? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Jadłospis 10 miesięcznego dziecka

10-miesięczne dziecko wchodzi w przełomowy okres w swoim życiu. W znacznym stopniu zostaje w tym czasie urozmaicona jego dieta. To czas kiedy nasze dzieci zaczynają zjadać dwudaniowe obiady. Układ pokarmowy dziecka stale się rozwija i jest gotowy na przyjęcie nowych potraw.

Co powinien zawierać jadłospis 10 miesięcznego dziecka? Przede wszystkim możesz spróbować podawać mu produkty, które będą od niego wymagały gryzienia. Dobrym rozwiązaniem w tym wypadku jest choćby pieczywo. Z tymże błędem będzie podawanie mu pieczywa razowego, gdyż ten jego rodzaj jest zbyt ciężkostrawny.

Na sniadanie możemy podać dziecku kaszę mannę z owocami. To smaczne i zdrowe rozwiązanie

W przypadku obiadów dwudaniowych pierwszym daniem może być zupa jarzynowa. Dobrze byłoby aby warzywa zblendować lub utrzeć na tarce. Drugie danie może być oparte na makaronach, kaszach lub ziemniakach. Oczywiście może mu towarzyszyć mięso. Najlepiej gotowany drób lub ryby. warto również obiad poprzedzić drzemką, która wzmaga apetyt.

Wskazówki żywieniowe dla dziecka

Warto zwrócić uwagę, że używanie ostrych przypraw, dużej ilości soli i cukru jest absolutnie zabronione w diecie dla dziesięciomiesięcznego dziecka. Jadłospis powinien uwzględniać to zastrzeżenie. Z przypraw najlepiej stosować zieleninę – pietruszkę, koperek czy też rzeżuchę. Dobrym rozwiązaniem będzie również sok z cytryny.

Potrwa dla dziecka nie smażymy. Powinniśmy je przygotowywać poprzez gotowanie – najlepiej na parze, duszenie i pieczenie w folii aluminiowej. Wszystko po to, by dania były jak najmniejszym obciążeniem dla układu pokarmowego.

Wszelkie napoje słodzące i gazowana nie są pożądane w jadłospisie 10-miesięcznego dziecka. Podajemy mu przede wszystkim wodę i herbatki.

Przestrzeganie stałych pór posiłków jest oczywiście jak najbardziej wskazane. Jednak w praktyce jest trudne do zrealizowania. Wszystko bowiem kształtuje się przez pryzmat długości drzemek i spacerów. Jeśli nie przestrzegasz godzin posiłków precyzyjnie nie powinnaś aż tak bardzo się tym przejmować. Tutaj nie chodzi o stuprocentową dokładność. Ważne żeby posiłki były niezbyt duże, lecz częste.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here