Nadal niewiele mówi się o realizacji profilaktyki prozdrowotnej w zakresie dbania o kręgosłup. Okazuje się, że nawet 90% polskiego społeczeństwa boryka się z przewlekłym bólem pleców. Co ważne, tak naprawdę tego typu dolegliwości pojawiają się wciąż rzadko w wyniku nagłych urazów. O wiele częściej to wynik postępującej i rozwijającej się przez lata choroby.
Sami medycy potwierdzają, że chociaż wizyty kontrolne u ortopedów nie są obowiązkowe, a wręcz nie zaleca się ich na rutynowych wizytach u internisty, to jednak każdy pacjent powinien się ich domagać. Pamiętajmy, że każdy ubezpieczony ma dostęp do skontrolowania swojego stanu zdrowia, korzystając z gabinetów różnych specjalistów, a jednym z nich jest właśnie ortopeda. Warszawa prywatnie oferuje szereg placówek, natomiast możliwe są też wizyty na NFZ, na które jednak trzeba czekać wiele miesięcy.
Wizyty profilaktyczne w gabinetach ortopedycznych powinny rozpocząć się już w okresie niemowlęcym i właśnie wtedy są zresztą zalecane, by skontrolować układ bioderek najmłodszych. Później, jeśli rodziców nie zaniepokoją negatywne objawy możliwych schorzeń kręgosłupa, warto przeprowadzać kontrole przynajmniej raz w roku. Pamiętajmy, że to dzieci w okresie intensywnego rozwoju wykazują najwięcej wad postawy. Nie oznacza to oczywiście, że tak ukierunkowana profilaktyka prozdrowotna dotyczy tylko najmłodszych pacjentów. Z taką samą częstotliwością na kontrole ortopedyczne powinni udawać się dorośli. To zresztą u nich najczęściej diagnozuje się dyskopatię, która w zaawansowanym stadium rozwoju może przyczynić się do trwałych zmian i niemożności normalnego funkcjonowania.
Musimy zdawać sobie sprawę, że tylko profilaktyka prozdrowotna w ramach dbania o własny kręgosłup pozwala zachować pełne zdrowie. Diagnostyka schorzeń w początkowym stadium rozwoju daje najlepsze rokowania oraz pozwala leczyć w sposób nieinwazyjny. Najczęściej mowa tu o masażach, gimnastyce korekcyjnej, zabiegach laseroterapii czy krioterapii, indywidualnie dobranej rehabilitacji. Dopuszczając do rozwoju choroby, pacjent musi liczyć się z konieczności ingerencji chirurgicznej, by mógł normalnie funkcjonować.