Top 8 najfajniejszych zabaw dla dzieci

Zabawa jest niezwykle ważną częścią życia każdego dziecka. Dzięki niej maluch uczy się każdego dnia nowych umiejętności i utrwala te już nabyte. Różnego rodzaju zabawy dla dzieci wspierają kreatywność, uczą zaradności, cierpliwości, przestrzegania zasad, zdrowej rywalizacji, a także przyjmowania porażki i radzenia sobie z trudnymi emocjami. Oto 8 świetnych propozycji, które powinno znać każde dziecko!

1. Śnieg w środku lata?

Bez trudu wykonamy go w domu. Już samo przygotowywanie śniegu (z pianki do golenia i sody oczyszczonej) to świetna zabawa edukacyjna, która uświadamia dziecku, jak wiele rzeczy możemy zrobić, łącząc ze sobą określone materiały. Kiedy śnieg będzie gotowy, dziecko może bawić się nim całymi godzinami. Po skończonej zabawie możemy go przełożyć do pojemnika i przechowywać w lodówce przez kilka dni.

2. Plaża w domu!

Możliwy do wykonania w domu jest nie tylko śnieg, ale również piasek – jednak nie taki zwykły, a kinetyczny! Do jego przygotowania wystarczą: klej w płynie, barwnik (opcjonalnie), płyn do prania (w formie gęstego żelu). Całość łączymy, aż powstanie jednolita masa. Następnie wkładamy masę do zwykłego piasku i zagniatamy z nim do uzyskania konsystencji piasku kinetycznego.

Dzieci uwielbiają piasek kinetyczny, ponieważ jest bardzo przyjemny w dotyku i można z niego zbudować całe mnóstwo rzeczy. Rodzice zaś uwielbiają go za to, że nie rozsypuje się i jest łatwy do posprzątania! Po skończonej zabawie możemy zamknąć piasek w pojemniku i wykorzystać do zabawy w kolejnych dniach.

3. Szukamy…

Istnieje wiele pomysłów na ruchowe zabawy dla dzieci, które można przeprowadzić w domu. Do klasycznej zabawy w chowanego nie potrzebujemy żadnych rekwizytów, a jedynie trochę miejsca do schowania.

Możemy ponadto zaproponować dziecku np. zabawę w poszukiwanie skarbów. Oczywiście musimy dostosować poziom trudności ewentualnych zagadek i wskazówek do wieku dziecka.

4. Puzzle

Układanie puzzli przynosi więcej korzyści dla rozwoju dziecka, niż się nam wydaje. Wspiera bowiem logiczne myślenie, a jednocześnie kreatywność, pozwala rozwijać zdolności przestrzenne, uczy cierpliwości i skupienia. Powinniśmy dobrać puzzle (ich rozmiar, liczbę elementów oraz wzór) do wieku i umiejętności dziecka.

5. Gry planszowe

Jeśli poszukujemy zabawy dla dzieci, która nie tylko pozwoli przyjemnie spędzić czas, ale jednocześnie będzie uczyć, gry planszowe są doskonałym wyborem. Niezależnie od tego, jaką grę wybierzemy (niewątpliwie musi być dostosowana do wieku i umiejętności dziecka), możemy mieć pewność, że będziemy pracować na emocjach.

Możemy pomagać dziecku radzić sobie z przegraną, ale też budować jego pewność siebie dzięki zwycięstwom oraz w prosty sposób uczyć, że istnieją zasady, których należy przestrzegać.

6. Malowanie rękami i… nogami

Dzieci uwielbiają tworzyć i jeszcze bardziej lubią się brudzić. Dlatego wszelkie kreatywne zabawy dla dzieci, które łączą w sobie te dwa elementy, są bardzo pożądane. Zamiast malowania pędzelkiem po kartce przy biurku możemy zaproponować naszym pociechom malowanie rękami i nogami np. na dużym arkuszu papieru na podłodze.

Oczywiście wcześniej możemy odpowiednio przygotować przestrzeń, rozkładając na podłodze folię, a także zawczasu przygotowując ręcznik, miskę z wodą do umycia.

7. Mały ogrodnik

Dzieci uwielbiają się brudzić, a sadzenie roślin w ziemi zdecydowanie daje im taką możliwość. Chcąc stworzyć z dzieckiem np. mini warzywniak, nie musimy dysponować ogrodem czy nawet balkonem.

Różne warzywa, zioła czy kwiaty możemy uprawiać w doniczkach na parapecie. Najlepiej wybrać przezroczyste naczynia do uprawy, aby dziecko mogło następnie obserwować, jak roślina wypuszcza korzenie, jak się zmienia w miarę upływu czasu.

8. Budowanie bazy

Kreatywne zabawy dla dzieci wcale nie muszą wiązać się z mnóstwem przygotowań i kosztownymi akcesoriami. Wystarczy stół, koc i poduszki, aby stworzyć tajną bazę, do której następnie dziecko będzie mogło przynieść swoje ulubione zabawki. Warto zachęcić dziecko do przejęcia inicjatywy w czasie budowania, aby mogło poczuć satysfakcję z tego, że samodzielnie coś zaprojektowało i zbudowało!

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here