Wszelkie dostępne nam badania demograficzne wskazują na jeden wniosek – społeczeństwo się starzeje. Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach rozwiniętych jest coraz więcej ludzi starszych. Co w zestawieniu z coraz mniejszą liczbą urodzeń sprawia, że w niedalekiej przyszłości grozi nam katastrofa demograficzna i idące za tym poważne zachwianie systemu ubezpieczeń społecznych. Według szacunków badaczy w 2050 roku w niektórych krajach, m.in. w Polsce odsetek ludzi w wieku powyżej 65 lat może sięgnąć nawet 30 procent.
Wiele rządów stara się przeciwdziałać temu zagrożeniu wprowadzając w życie specjalne programy, które mają na celu zachęcać młodych ludzi do posiadania dzieci i to im więcej tym lepiej. Dzięki temu też coraz korzystniej w naszym kraju wygląda sytuacja rodzin wielodzietnych.
Czym jest rodzina wielodzietna?
Polskie prawo definiuje rodzinę wielodzietną jako rodzinę, która posiada minimum troje dzieci. Niektórzy wolą jednak za rodzinę wielodzietną uważać taką, w której jest co najmniej czworo lub nawet pięcioro dzieci. Jeszcze niedawno w obiegowych opiniach uważano, że wielodzietność ma związek z różnymi patologiami. W takich rodzinach panuje bieda, a dzieci są zaniedbane. Takie postrzeganie rodzin wielodzietnych jednak ulega zmianie. Również dlatego, że dzięki wsparciu państwa rodzicom co najmniej trójki dzieci jest łatwiej zapewnić im utrzymanie na odpowiednim poziomie. Coraz większa jest też świadomość rodziców co do tego jak w odpowiedzialny sposób wychowywać swoje dzieci.
Dziecko jako inwestycja w przyszłość
Coraz częściej też rodzice świadomie decydują się na posiadanie większej ilości dzieci traktując je jako pewnego rodzaju inwestycję w swoją przyszłość licząc na to, że będzie komu przejąć rodzinny interes bądź zaopiekować się starymi rodzicami. Im więcej dzieci, tym większa szansa na to, że przynajmniej jedno z nich będzie w stanie spełnić te nadzieje. Więcej dzieci w domu to też więcej okazji do kształtowania umiejętności społecznych, ale też okazja do tego by dzieci zajęły się sobą nawzajem, dzięki czemu rodzice mają często paradoksalnie więcej czasu dla siebie niż rodzice jedynaków.