Rodzice, którzy dochodzą do etapu kiedy ich dziecko staje się już na tyle samodzielne, by wysłać je do przedszkola, zmagają się z decyzją jakie przedszkole będzie odpowiednie. Każde dziecko kiedy już trochę podrośnie, potrzebuje coraz więcej kontaktu z innymi dziećmi. Potrzebuje coraz to więcej bodźców zewnętrznych, które powoli będą je wprowadzać w życie codzienny. By tak się stało postanawia wysłać je do przedszkola. Tam wyspecjalizowane przedszkolanki będą już wiedziały jak najlepiej ułatwić dzieciom to zadanie. Dzieci w przedszkolu często poprzez zabawę uczą się życia społecznego. Zabawy dla dzieci w przedszkolu są specjalnie dostosowane do materiału jaki przedszkole ma narzucony. Przedszkolanki doskonale wiedzą jak poprowadzić zabawę w takim kierunku, by była ona dla dzieci również przydatną nauką.

Zabawy dla dzieci w przedszkolu

zabawy dla dzieci w przedszkoluW przedszkolu dzieci śpiewają piosenki dostosowane do ich wieku. Zazwyczaj są to piosenki do których również się tańczy lub po prostu pokazuje różne ćwiczenia. Taka zabawa świetnie rozwija nasze dziecko ruchowo, ale też trenuje jego pamięć, motorykę i inne cechy. Często dzieci rysują lub malują, wyklejają wcześniej ustalone przez opiekunów sytuacje. Każde dziecko potrzebuje indywidualnego podejścia, każde jest inne. Jednak wspólne zabawy pozwalają na dostosowanie się dziecka do różnych sytuacji życiowych w których to trzeba zachować się tak jak reszta społeczeństwa. W przedszkolach jest też czas na indywidualne zabawy dzieci, wtedy opiekunowie mają możliwość obserwacji i analizy poszczególnych zachowań. Wszystkie zabawy wymyślane przez przedszkolanki czy opiekunki, są szczegółowo przemyślane, by nikomu nie stała się żadna krzywda.

Zdarza się również, że przedszkolaki wychodzą na dwór, by uczyć się choćby przechodzenia przez pasy. Dzieci w przedszkolach potrzebują bardzo dużo ruchu, więc zajęcia sportowe dla takich dzieci również są wskazane. Prawda jest taka, że wszystkie dzieci uwielbiają wspólne zabawy z rówieśnikami. A kiedy dodatkowo są zdane na siebie, bez pomocy rodziców chętnie uczestniczą we wszystkich zabawach, by po powrocie do domu móc odpowiadać mamie czy tacie co robiły. W przedszkolu często odbywają się przedstawienia, w których to nasze pociechy zawzięcie chcą uczestniczyć i grać główne role. Uczą się chętnie nowych wierszyków, czy piosenek, które potem w grupie będą odtwarzały. Uwielbiają zabawy manualne, robienie laurek czy wyklejanek, które zabierają później do domu.

Zabawy dla dzieci w domu

Jednak nasze dzieci nie spędzają całego swojego czasu w przedszkolu. Jak wiec wypełnić dziecku czas w domu? Zwróćmy uwagę na to, że w tygodniu mamy na to dosyć mało czasu. Jednak wolny weekend to doskonały czas na wspólną zabawę z naszymi dziećmi. Jak wiec zapewnić naszym pociechom odpowiednią rozrywkę i cieszyć się wspólną zabawą? Możliwości jest naprawdę wiele. Możemy przykładowo zaproponować naszym dzieciom budowę fortu, bazy, czy też kryjówki. Nazw może być na tego rodzaju zabawę wiele. Chodzi o to, aby wspólnie zbudować konstrukcję z koca, czy też prześcieradła i wykorzystać do tego krzesła, czy też stół. To świetna zabawa dla dzieci, w dużym stopniu pobudzająca wyobraźnię. Ale oczywiście to nie wszystkie możliwości jakie przed nami stoją. Możemy przecież pobawić się choćby w chowanego. W mieszkaniu nasze dziecko może znaleźć wiele zakamarków, w których może się schować. Możemy również bawić się z naszymi dziećmi w „ciepło-zimno”. Chowamy jakiś przedmiot, a nasze dziecko go szuka, korzystając z naszych podpowiedzi. Taka zabawa może przynieść wiele frajdy.

Zabawy z dziećmi w ogrodzie

zabawy dla dzieci w przedszkoluKiedy na dworze jest odpowiednia pogoda, to warto byśmy z tego skorzystali i zabawę z dziećmi przenieśli do przydomowego ogrodu. A tutaj możliwości wspólnej zabawy znacznie się już powiększają. Przede wszystkim może być to zabawa bardzo aktywna. Możemy choćby pograć z dziećmi w piłkę, pobawić się w berka, czy też skorzystać z piaskownicy w ogrodzie. Latem można rozłożyć ogrodowy basen, który bez wątpienia będzie stanowił dla dzieci nie lada rozrywkę. Warto abyśmy również zaopatrzyli nasz ogród w kilka atrakcyjnych dla dzieci instalacji. Wcześniej wspomnieliśmy o basenie i piaskownicy. Ale przecież to nie wyczerpuje możliwości jakie drzemią w przydomowym ogrodzie. Możemy przecież zamontować choćby huśtawkę, czy też bramki do gry w piłkę nożną, czy też siatkę do gry w siatkówkę. Ciekawą atrakcją dla dzieci może być również domek drewniany na drzewie. Jak więc widać możliwość organizowani zabawy dla dzieci jest niezwykle dużo. Warto się w to maksymalnie zaangażować. Nasze dzieci bez wątpienia docenią czas spędzony z nami na wspólnej zabawie. A i dla nas będą to z pewnością niezapomniane chwile.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here