Jak wybrać bezpieczne miejsce zabaw dla dzieci?

Choć o wyborze miejsca zabaw dla dzieci często decyduje pierwsze wrażenie, rodzice nie powinni zapominać o bezpieczeństwie. Warto poznać zasady, według których należy wybierać bezpieczne centrum zabaw dla swojego dziecka.

Jak wybrać bezpieczne miejsce zabaw dla dzieci? Trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Głównie chodzi o bezpieczeństwo wyposażenia i wystroju centrum, ale ważne jest także bezpieczeństwo psychiczne. A to zapewnia wykwalifikowany personel, doświadczony w animowaniu zajęć dla dzieci.

Zwróć uwagę na czystość oraz bezpieczeństwo drabinek czy zjeżdżalni

Kolejne sprawy to na przykład czystość sal. Jeśli miejsce zabaw dla dzieci nie jest regularnie sprzątane, a zabawki nie są dezynfekowane – o infekcję nietrudno. Trzeba pamiętać, że są to miejsca, gdzie przebywa bardzo wiele dzieci, czasami z lekkim przeziębieniem. Ważne jest zatem, aby właściciel centrum zabaw dbał o zachowanie odpowiedniego stopnia higieny i o ile leży to w granicach jego możliwości – zapobiegał rozprzestrzenianiu się infekcji. Rodzicie ponadto powinni zwracać uwagę nawet na takie szczegóły, jak sprawa zmiany obuwia.

Wybierając bezpieczne miejsce zabaw dla dzieci trzeba mieć na uwadze także jakość dostępnych tam zabawek i wyposażenia. Podobnie jak w każdym domu, gdzie są dzieci, również w sali zabaw trzeba wystrzegać się ostrych kantów, ostrych przedmiotów, śliskich podług oraz wszystkiego, co może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa maluchów.

Ważne jest także wykonanie dostępnych zabawek oraz dopasowanie do wieku

Również jakość i materiały wykonania zabawek powinny wpływać na ogólny poziom bezpieczeństwa zabawy. Np. w centrach takich jak Fabryka Misia w Białymstoku https://fabrykamisia.pl przykłada się ogromną wagę do zapewnienia bezpieczeństwa. Zabawki i materiały do zabaw kreatywnych spełniają normy i przepisy UE. Dobierane są pod kątem jakości materiałów i bezpieczeństwa dla dzieci.

Dobrym rozwiązaniem w centrach zabaw jest także oddzielna strefa na najmłodszych dzieci. W Fabryce Misia np. do dyspozycji rodziców i maluszków jest specjalna strefa malucha, która pozwala na bezpieczną zabawę najmniejszych dzieci. Jak wiadomo starsze dzieci poruszają się dużo szybciej i sprawniej, dlatego nie powinno się pozwalać np. aby taki 3-latek miał swobodny dostęp do trampolin czy zjeżdżalni, gdzie przebywają starszaki.

Kącik malucha – specjalne rozwiązania dla najmniejszych

A skoro jesteśmy przy wieku, to bezpieczne miejsce zabaw dla dzieci powinno posiadać specjalne oznaczenia. Takie, które poinformują czy dana atrakcja (np. basen z piłeczkami, zjeżdżalnia, interaktywna podłoga, tunel) jest odpowiednia do zabawy np. dla dziecka już 4-letniego, czy może jednak dopiero od 6 lat. Rodzice mają wszelkie prawo pytać personel centrów zabaw o stosowane środki bezpieczeństwa, a osoby pracujące w tych miejscach powinny umieć udzielić na takie pytanie odpowiedzi.

Dobrym rozwiązaniem jest kącik malucha w Fabryce Misia w Białymstoku https://fabrykamisia.pl/indywidualna. Zaprojektowany jest zgodnie z potrzebami najmłodszych dzieci. Jest w pełni bezpieczny i bogato wyposażony w atrakcje i zabawki zapewniające ogromną frajdę, ale i bezpieczeństwo. Bo jedno nie musi wykluczać się z drugim.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here