dieta przy biegunce

Jeśli opiekujemy się małym dzieckiem musimy liczyć się z tym, że na porządku dziennym będą zmagania z chorobami, infekcjami, biegunkami i innymi schorzeniami. Układ odpornościowy naszych malców dopiero się kształtuje są więc one mocno narażone na różnego rodzaju infekcje. Jedną z takich dolegliwości jest biegunka. Najczęściej towarzyszy ona właśnie różnym infekcjom a do jej wystąpienia przyczyniają się rotawirusy. Biegunka może być również następstwem zatrucia pokarmowego lub nie wykrytej jeszcze choroby jelit. Bez względu na jej pochodzenie, biegunki nie należy lekceważyć. Dziecku trzeba ulżyć poprzez zastosowanie odpowiedniej diety. Dieta przy biegunce powinna być przede wszystkim lekkostrawna w celu odciążenia układu pokarmowego.

Dieta przy biegunce

Jak ułożyć odpowiednią dietę dla dziecka zmagającego się z biegunką? Przede wszystkim powinna to być dieta maksymalnie lekkostrawna. Część ekspertów zaleca w początkowej fazie zastosowanie postu, który może potrwać nawet kilkanaście godzin. Wówczas możemy dziecku podawać wodę o temperaturze pokojowej i ewentualnie herbatę, bądź też niewielkie ilości klarownego rosołu. Chodzi głownie o to by nie doprowadzić do odwodnienia organizmu dziecka. Wykluczyć należy soki i słodzone napoje. Do herbaty zaś nie możemy dodawać cukru, ponieważ wzmaga on proces fermentacji w jelitach.

Warto przygotowywać dla naszego dziecka dania lekkostrawne. Dobrym rozwiązaniem będą różnego rodzaju kleiki i papki ryżowe. Możemy również podać dziecku przecież z jabłek. Zawierają one bowiem substancje, które chłoną nadmiar wody z jelit. Dobrym rozwiązaniem w dietę lekkostrawnej są również banany. Ich działanie polega na ściąganie ścian jelita, mają również kojący wpływ na cały układ pokarmowy. Zbawienne właściwości ma również marchewka, która może wchłaniać nadmiar gazów w jelitach.

Kilka wskazówek

Warto też wiedzieć, że wraz z zanikiem biegunki nie powinniśmy od razu przerywać diety lekkostrawnej. Musimy ją kontynuować jeszcze przez jakiś czas i dopiero później stopniowo urozmaicać podawane dziecku dania. Stopniowo tez powinniśmy zwiększać porcje jakie podajemy naszemu maluchowi. Po biegunce organizm musi mieć odpowiedni czas na regenerację.

Podczas biegunki porcje napojów i dań jakie podajemy dziecku nie mogą być duże. powinniśmy jednak serwować je często. Odwodnienie bowiem może mieć druzgocący wpływ na stan zdrowa naszego dziecka. Trzeba tez mieć na uwadze, że sama woda niezbyt dobrze uzupełnia elektrolity, dlatego warto też dodatkowo stosować różnego rodzaju preparaty.

Dieta przy biegunce powinna być pozbawiona tłuszczu i błonnika, które są zbyt dużym obciążeniem dla układu pokarmowego dziecka. Przyrządzanie dań powinno opierać się na gotowaniu, pieczeniu lub duszeniu. Powinniśmy całkowicie wyeliminować potrawy smażone. Zastosowanie się do powyższych wskazówek pozwoli dziecku ulżyć podczas zmagania się z biegunką.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here