dania dla rocznego dziecka

Opieka nad rocznym dzieckiem wymaga wiele uwagi oraz dbałości odpowiednią dietę dla malucha. Nasz maluch cały czas intensywnie się rozwija fizycznie i psychicznie. Jego żołądek jest gotowy na nowe smaki i potrawy. Dania dla rocznego dziecka mogą już przybrać bardziej urozmaiconą formę. Więcej też możemy podać mu produktów spożywczych. Na co należy zwrócić uwagę układając jadłospis dla rocznego dziecka? O tym dowiesz się w poniższym artykule.

Zasady żywieniowe dla rocznego dziecka

Aby przygotować odpowiednie dania dla rocznego dziecka, warto najpierw zaznajomić się z podstawowymi zasadami żywieniowymi dzieci w tym wieku. Dzięki temu dowiesz się co wolno dziecku podać do jedzenia, a jakich produktów i przypraw należy się wystrzegać. Dzięki tej wiedzy twoje dziecko otrzyma dania w pełni wartościowe i zdrowe.

Przede wszystkim musisz pamiętać, że roczne dziecko nie powinno jeść potraw, którymi raczą się dorośli. Nie podawaj mu więc bigosu, grzybów i kiełbasy. Unikaj nawet ciastek. To wszystko choć smaczne, to jednak jest niezdrowe i ciężkostrawne. Zawiera duże ilości tłuszczu i cukru.

Nie smaż! Dania smażone są niezdrowe nawet dla dorosłych. Dziecko z delikatnym jeszcze układem pokarmowym cierpieć będzie jeszcze bardziej. Dania należy przygotowywać poprzez gotowanie na parze, ewentualnie w wodzie. Możliwe jest duszenie pieczenie potraw.

Unikaj ostrych przypraw. Są one niewłaściwie dla rocznego dziecka. Pieprz i ostrą paprykę zostaw dla siebie. Przygotowując potrawy dla dziecka możesz przyprawiać je koperkiem lub pietruszką. Sól musisz ograniczyć do minimum.

Korzystaj ze świeżysz warzyw od lokalnych, sprawdzonych dostawców. Nie zwlekaj z ich przygotowaniem. Warzywa należy podać dziecku do spożycia najpóźniej dzień po ich zakupie. Później są już nieświeże i nie nadają się do spożycia.

Dania dla rocznego dziecka

Jakie dania dla rocznego dziecka można przygotować? W internecie znajdziesz wiele stron z gotowymi przepisami na dania dla rocznego malca. Królują wśród nich różnego rodzaju zupy warzywne. Oczywiście przygotowując taką zupę nie powinno się używać kostek rosołowych. Warzywa można rozdrobnić mikserem lub ręcznie.

Na drugie danie można podać dziecku danie na bazie makaronu, ziemniaków lub kaszy. Do tego mięso drobiowe lub kawałek ryby. Nie może oczywiście obyć się bez surówki. Na kolację dziecko może zjeść bułkę z masłem, twarożek z truskawkami oraz szklankę mleka.

Przygotowując dania dla rocznego dziecka należy pamiętać by były to potrawy lekkostrawne. Zwłaszcza kolacja powinna mieć taki charakter. Należy również odpowiednio zbilansować witaminy i inne składniki odżywcze. Posiłki powinny być w pełni wartościowe i pozbawione składników, które mogą zrujnować zdrowie naszych dzieci. Posiłki powinny być częste i nieduże objętościowo. Dzieci po obiedzie nie mogą czuć się znużone i pełne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here