Huśtawka dla dzieci domowa

Na pewno pamiętasz popularną kampanię, która jakieś kilka lat temu pojawiła się w Polsce i miała na celu zachęcić wszystkich rodziców do aktywnego czytania książek dzieciom. Według niej codziennie miało to być przynajmniej dwadzieścia stron jakiejś historyjki. Nieważny był jej rodzaj – mogły to być zarówno bajki dla dzieci o samochodach, jak i wymyślone opowiastki – bo ważne było to, by po prostu systematycznie czytać. Czy jednak dziś rodzice wywiązują się z tego obowiązku? Niestety ale raczej nie, bo są jeszcze bardziej zapracowani i zajęci niż kiedyś. Mimo wszystko każdego wieczora powinieneś znaleźć przynajmniej te pół godziny wolnego czasu i przeznaczyć je na poczytanie swojemu dziecku. A dlaczego jest to aż tak ważne?

Bajki dla dzieci o samochodach

Bajki dla dzieci o samochodachCzytanie to najlepszy stymulant dla mózgu. Nawet jeśli dziecko nie potrafi jeszcze samodzielnie składać literek czy nawet nie rozpoznaje jeszcze wszystkich podstawowych słów, najszybciej opanuje te nowe dla niego umiejętności właśnie poprzez tworzenie tzw. słownika biernego. Słucha i jednocześnie się uczy. Czasami wyłapuje ogólny kontekst zdania i na tej podstawie potrafi samodzielnie stworzyć w swojej główce definicję dla obcego wyrazu. Zjawisko to jest zupełnie naturalne i zostało potwierdzone naukowymi badaniami. Sam zresztą mogłeś się z nim spotkać we własnym życiu. Podczas nauki języków obcych postępujesz dokładnie tak samo, zwłaszcza gdy masz już pewne podstawy i po prostu uzupełniasz pewne braki w słownictwie.

Czytając swojemu dziecku codziennie przed snem, rozwijasz także jego wyobraźnię

Pobudzasz go do kreatywnego myślenia. Opowiadasz mu bajki dla dzieci o samochodach, ale to maluch sam musi sobie wszystko wyobrazić, by opowiastka stała się dla niego bardziej rzeczywista. Czytanie rozbudza też w maluchach ciekawość świata. Bohaterowie występujący w powieściach niejednokrotnie stają się dla małych czytelników autorytetami, które chce się naśladować w ich zachowaniu, postępowaniu czy nawet sposobie myślenia. Dziecko wie coraz więcej i staje się wręcz głodne dalszej wiedzy, dopytując cię o różne szczegóły i próbując zdobyć odpowiedzi na nurtujące go pytania. Poprze czytanie każdy jest w stanie wiele się nauczyć. Ta zasada tyczy się akurat także osób dorosłych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here