Wychowanie dziecka

Posiadanie dziecka wymaga od rodziców i opiekunów wielu poświeceń i czynności dzięki, którym dziecko będzie rozwijać się prawidłowo i bez zastrzeżeń. Każdy rodzic powinien odpowiednio opiekować się maluchem, jak również wpoić mu wiele zasad postepowania i działania. Jednym z najważniejszych czynników jest wychowanie dziecka. Czym ono jest? Na czym polega? Jak wychowywać własne dziecko?

Wychowanie dziecka

Wychowanie malucha to zadanie bardzo odpowiedzialne. To w jaki sposób dziecko zostanie potraktowane, i czego zostanie nauczone pozostanie na długie lata, a nawet na całe życie. Proces ten powinien być wpierany przez różnego rodzaju placówki, do których uczęszcza podopieczny, jednakże zalążek prawidłowego postępowania powinien zakiełkować w rodzinnym domu.

Sposoby wychowania

Wychowanie dzieckaZ naukowego punktu widzenia, można wyróżnić wiele sposobów i technik wychowania. Do najpopularniejszych należą:

  • metoda modelowania – pokazywanie zachowań na własnym przykładzie. Rodzic staje się modelem, którego następnie dziecko naśladuje. To w jaki sposób się wyraża, jakie ma emocje, jak je ukazuje znacznie może wpłynąć na przyszłe życie malucha.
  • metoda kar i nagród – nagradzanie dziecka za dobre zachowanie, wykonanie prawidłowo zadania lub pozytywne emocje znacznie zmotywuje malucha do działania. Kary zaś, pozwolą zrozumieć dziecku co jest złe i jak nie należy postępować. Należy jednak pamiętać, aby nie były to kary cielesne, a wydawane zakazy adekwatnie dobrane do wieku i poziomu rozwoju dziecka.
  • metoda zadaniowe – wyznaczanie młodej osobie zadań i wyznaczanie ścieżki, którą powinno podążać. Podsuwanie dobrych i korzystnych bodźców dzięki, którym maluch będzie się rozwijał i poznawał świat. Metoda ta wymaga wielkiego zaangażowania zarówno pociechy, jak i jego opiekuna. Wspólne zabawy, rytuały, spacery, wyjścia czy spożywanie posiłków zaowocuje dobrym i zapamiętanym przez dziecko doświadczeniem.
  • metoda perswazji – technika oparta przede wszystkim na słowie. Główną rolę odgrywa tu dyskusja, tłumaczenie, wyjaśnianie, rozmowa, itp. Podczas stosowania tej metody warto podpierać się przykładami i sytuacjami zaczerpniętymi z naszego życia i życia innych.

Dobór odpowiedniej metody uzależniony jest przede wszystkim od całego rozwoju dziecka, jego zaangażowania, inicjatywy i kreatywności rodziców, a także ich indywidualnych predyspozycji i możliwości.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here