Światło jako dekoracja ogrodu

0
705

Aranżacja ogrodu musi być praktyczna, aby wszyscy użytkownicy mogli korzystać z niego w pełnym komforcie. Nie ma jednak wątpliwości, że przydomowa przestrzeń jest też bardzo często reprezentacyjna oraz służy w celach wypoczynkowych. Okazuje się, że stworzenie terenu zielonego według trendów, konkretnego stylu czy z dopełnieniem elementów dekoracyjnych znacznie wpływa również na estetykę całości i klimat. Sprawdź, jakie oświetlenie sprawdzi się na zewnątrz, aby spełniało wszystkie te funkcje. 

Światło w ogrodzie 

O oświetleniu zewnętrznym można mówić przede wszystkim w aspekcie jego funkcjonalności. Wiadomo na pewno, że konieczny jest montaż elementów świetlnych na podjeździe, przy wejściu do domu czy wzdłuż alejek spacerowych. Światło jest też obowiązkowe na tarasie czy w ogrodowej altanie. Warto wybierać takie oświetlenie zewnętrzne, które jest odporne na działanie nie tylko wody, ale również niskich czy wysokich temperatur i różnego rodzaju zanieczyszczeń. W ogrodzie panują przecież specyficzne warunki, a poszczególne elementy światła muszą być trwałe, odporne na korozję, ale też w pełni bezpieczne. 

Co więcej, warto postawić na oświetlenie zewnętrzne, które będzie energooszczędne, dzięki czemu gospodarstwo domowe będzie mogło generować spore oszczędności finansowe. Doskonale sprawdzają się halogeny, reflektory czy kinkiety ledowe, ale w ogródkach popularne są także lampki solarne. Służą one przede wszystkim w celach dekoracyjnych. 

Świetlna dekoracja zielonego terenu

Światło pięknie dekoruje ogród i tworzy niepowtarzalny klimat. Punkty świetlne mogą przybierać różnorodny kształt i dawać wyjątkową barwę. Doskonale sprawdzają się małe światełka montowane w ziemi, które dodatkowo ozdabiają roślinne klomby, ale również girlandy świetlne zakładane na altanach albo na tarasach, które pięknie komponują się w ogrodach w stylu skandynawskim, retro czy loftowym. 

Wybieraj oświetlenie zewnętrzne do dekoracji wedle indywidualnych potrzeb terenu zielonego. Bez problemu znajdziesz również takie, które stanie się dekorem oczka wodnego. Pamiętaj, że światło może pełnić jednocześnie funkcję praktyczną oraz ozdobną, wystarczy tylko, że dobierzesz tego rodzaju elementy według konkretnego designu. W romantycznych ogrodach idealnie pasują lampki z ornamentowym wzorem, a w ogrodach w stylu boho te z wiklinowymi kloszami. W nowoczesnych aranżacjach bardzo dobrze sprawdzają się zewnętrzne lampy stojące albo szklane kule w różnych rozmiarach. 

Nowoczesne rozwiązania w ramach oświetlenia ogrodu 

Wybieraj światło najlepszej jakości, które przetrwa co najmniej kilka sezonów i będzie w pełni bezpieczne. Świetną opcją są też punkty świetlne z czujnikiem ruchu oraz czujnikiem zmierzchu. Dzięki takim rozwiązaniom światło będzie się zapalać dokładnie wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. 

Co istotne, oświetlenie w ogrodowej przestrzeni zaplanuj już na etapie projektu, później może być trudno zrealizować tego rodzaju inwestycję, biorąc pod uwagę, chociażby montaż czy podpięcie pod instalację elektryczną. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here