Sprawa rozwodowa - pozew rozwodowy

Rozwód to trudny czas dla współmałżonków. Trudny, ale do przejścia, a im szybciej uda się dojść do porozumienia, tym mniej stresu i kosztów będzie kosztować cała sytuacja. W szybkim dojściu do porozumienia pomoże adwokat od spraw rozwodowych w Gdańsku.

Rozwód to rozwiązanie małżeństwa przez sąd – możliwe jej wówczas, gdy między małżonkami nastąpił stały rozkład pożycia. Aby uzyskać rozwód należy skierować do odpowiedniego sądu pozew o rozwód.

Pozew rozwodowy składa się do wydziału cywilnego sądu okręgowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania strony pozwanej. Należy go złożyć w biurze podawczym lub przesłać listownie, wybierając, rzecz jasna, przesyłkę poleconą, najlepiej z potwierdzeniem odbioru. Składając pozew bezpośrednio w sądzie należy domagać się potwierdzenia tego faktu od urzędnika przyjmującego wniosek. Powinien on zamieścić odpowiednią wzmiankę na kopii przeznaczonej dla powoda.

Co powinien zawierać pozew o rozwód? Przede wszystkim powinien wskazywać strony postępowania, ich imiona, nazwiska i miejsca zamieszkania. Należy wskazać, czy powód domaga się orzeczenia przez sąd winy pozwanego, czy może wnioskuje o orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie. Sprawa rozwodowa w Gdańsku bez orzekania o winie trwa krócej.

W pozwie należy też wskazać, czego domaga się powód. Może to być orzeczenie alimentów, orzeczenie opieki nad małoletnimi dziećmi, podział majątku wspólnego. W celu udowodnienia faktów, na które powołuje się powód, należy powołać się na określone dokumenty bądź wskazać świadków. Świadkowie mogą mieć szczególnie duże znaczenie w przypadku rozwodu z orzeczeniem winy pozwanego czy w kwestii orzekania o opiece nad dziećmi.

Rozwód może się ciągnąć całymi miesiącami, nawet latami. Na ten czas można zażądać od sądu postanowienia ustalającego wzajemne obowiązki małżonków na czas trwania sprawy rozwodowej. Chodzi tu o kwestie takie jak opieka nad dziećmi, obowiązek łożenia na utrzymanie członków rodziny czy sposób korzystania ze wspólnej własności.

Aby dowiedzieć się więcej wejdź na Adwokat gdańsk

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here