Słodka choroba

Niewątpliwie sama nazwa „cukrzyca” przywodzi nam na myśl nieco otyłego wujka Staszka, którego spotykamy na rodzinnych spotkaniach (zawsze z kawałkiem ciasta w ręku). Czy jednak ten przykład potrafi prawidłowo zobrazować cukrzyka? Czy na pewno wiemy, co to jest cukrzyca i jak się ją leczy?

Cukrzyca coraz częściej dopada młode osoby, niemające problemu z nadwagą. Jednak dlaczego?

W zależności od typu cukrzycy, wyróżniamy różne jej przyczyny i sposoby leczenia. Do dwóch – najbardziej powszechnych typów tej choroby zaliczamy: cukrzycę typu 1 i typu 2. Czym się zatem od siebie różnią?

Cukrzyca typu 1 (tzw. insulinozależna) dopada zwykle dzieci i młodzież. Jest to choroba autoimmunologiczna, powodowana przez niszczenie komórek trzustki odpowiedzialnych za produkowanie insuliny w organizmie. Jej brak sprawia, że poziom glukozy we krwi wzrasta, co prowadzi do przecukrzenia. Jej przyczyna to prawdopodobnie genetyka.

Natomiast cukrzyca typu 2 (tzw. nieinsulinozależna) dosięga zwykle osoby w średnim wieku. Jest chorobą metaboliczną, powodowaną przez nieprawidłowe działanie insuliny, tzw. insulinooporność. Zwykle jej źródło tkwi w nieodpowiednim, niezdrowym stylu życia.

Poza tymi podstawowymi typami cukrzycy, wyróżniamy także kilka innych jej typów, m.in. cukrzyca wtórna, czy cukrzyca typu LADA.

Objawy, które powinny zwrócić naszą uwagę, to w szczególności nadmierne osłabienie, senność, czy utrata wagi, ale także towarzyszące im łatwe powstawanie ran i siniaków, wzmożony apetyt oraz pragnienie, a nawet mrowienie lub czasowa utrata czucia stóp.

Podstawową czynnością w przypadku leczenia cukrzycy typu 1 jest regularne podawanie insuliny, natomiast przy cukrzycy typu 2 – przyjmowanie odpowiednich leków poprawiających działanie insuliny. Poza tym niezwykle istotna jest samokontrola, wzmożona aktywność fizyczna oraz odpowiednio zbilansowana dieta.

Niezwykle ważne dla osoby chorej na cukrzycę jest stałe kontrolowanie poziomu cukru we krwi. W tym celu niezbędny jest glukometr. To proste w użyciu urządzenie pozwala na uzyskanie szybkiej i dokładnej informacji o poziomie glukozy we krwi. Jedyne, co musimy zrobić, to przekłuć palec i poczekać kilka sekund na wynik! Proste, prawda?

Wielu cukrzyków decyduje się również na zakup pompy insulinowej. To niewielkie urządzenie pozwala dostarczyć potrzebną nam dawkę insuliny przez całą dobę. Jest to znacznie prostsze i wygodniejsze rozwiązanie niż wykonywanie serii zastrzyków insulinowych!

Jesteś cukrzykiem i szukasz sprawdzonego sprzętu dobrej jakości? Niezwłocznie odwiedź sklep dla cukrzyków diabetyk24.pl! Znajdziesz tam nie tylko glukometry i pompy insulinowe, ale także inne urządzenia i artykuły pomagające w walce z cukrzycą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here