Pasożyty u dzieci - objawy

Twoje dziecko tryska energią, bawi się, skacze i śpiewa, a za chwilę skarży się na ból brzucha, pokłada się, boli je główka, ma podkrążone oczy? Raz ma apetyt, a potem nie chce patrzeć na jedzenie? Jedną noc przesypia, a podczas drugiej budzi się z krzykiem i uskarża na złe sny? A może kaszle bez przyczyny, mimo, że lekarz nie stwierdza zmian osłuchowych, nie jest przeziębione i nie ma alergii? Takie objawy mogą wskazywać na obecność pasożytów i nie wolno ich lekceważyć.

Pasożyty u dzieci – objawy

Pasożyty u dzieci - objawyNajtrudniejsza sprawa z obecnością pasożytów to postawienie właściwej diagnozy. Pasożytami bardzo łatwo się zarazić, a dzieci, korzystając np z piaskownicy, całując przypadkowe psy i koty, są znacznie bardziej narażone na kontakt z jajami pasożytów. Wystarczy nie umyć dobrze rąk po robieniu babek z piasku, wizycie w toalecie czy pogłaskaniu czteronogiego przyjaciela, i może w nas zamieszkać niechciany lokator. od zarażenia do objawów mogą minąć lata, a pasożyt spokojnie rozwija się w ciele i nikt mu nie przeszkadza. Objawy, kiedy się pojawią, są różnorodne, bo każdy organizm reaguje inaczej. Jednak zawsze warto zainteresować się gdy nasze dziecko ma podkrążone oczy, niezdrowe rumieńce ( wykwity na policzkach), osłabione, rozdwojone paznokcie, zaczynają mu wypadać włosy, przeciągły, ma długotrwały kaszel bez wyraźnej przyczyny. Pasożyty dają też objawy ze strony układu nerwowego – maluch może być płaczliwy, niespokojny, budzić się w nocy, mieć halucynacje, zgrzytać przez sen zębami. Zakażenie pasożytnicze osłabia tez układ odpornościowy więc częstsze infekcje, brak sił, nawracające zapalenia też powinny skłonić nas do wykonania badań pod kątem obecności pasożytów.

Wykrywanie pasożytów wcale nie jest prostą sprawą. badanie kału, na które lekarz najczęściej kieruje, daje tylko 20-procentową wykrywalność. Obecność pasożytów w kale występuje tylko i wyłącznie wtedy, kiedy materiał do badania pobrany jest w czasie składania jaj przez pasożyta. Skuteczność na poziomie około pięćdziesięciu procent ma metoda serologiczna. We krwi występuje zwiększona ilość przeciwciał do walki z pasożytem co pokazuje na ich obecność w organizmie.

Zalecane jest leczenie farmakologiczne, ściśle wedle przepisów lekarza. Najczęściej leczeniu poddać się musi cała rodzina, ponieważ najbliżsi członkowie rodziny, mający styczność z dzieckiem, są potencjalnymi nosicielami. Stosowane jest też ziołoleczenictwo i homeopatia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here