Problemy z koncentracją mogą dotknąć każdego. Bywa, że są one wynikiem przemęczenia, niewystarczającego nawodnienia organizmu i utraty elektrolitów, braku odpowiednich ćwiczeń lub nawet zbyt wielu bodźców w miejscu pracy lub nauki. Sprawdź, jak pokonać te przeszkody.
Nie każdy wie, że przyczyny problemów z koncentracją bywają prozaiczne. Niekiedy wystarczy posprzątanie biurka, zjedzenie lekkiego posiłku, gimnastyka, elektrolity do picia i kilka chwil na świeżym powietrzu, by odzyskać pełnię zdolności zapamiętywania i koncentrowania uwagi.
Elektrolity do picia zamiast kawy
Wypijając kolejną filiżankę kawy lub napoju energetycznego często zamiast się pobudzić, dodatkowo osłabiasz swoje zdolności koncentracji. Kofeina nierzadko powoduje niepokój i problemy ze skupieniem uwagi. Co więcej, ma ona właściwości odwadniające i może utrudniać zasypianie, a sen i właściwy poziom nawodnienia mają wpływ na działanie układu nerwowego. Jak uzupełnić elektrolity stracone w wyniku nieprawidłowego nawodnienia? Dobrze działają elektrolity w tabletkach musujących oraz napoje izotoniczne.
Pamiętaj też, aby pić dużo wody mineralnej, białej i zielonej herbaty oraz napary ziołowe – na przykład miłorzębu i dziurawca. Z pewnością pozwolą Ci się skupić w o wiele większym stopniu, niż kilka filiżanek kawy. Pamiętaj też, że tłuste i słodkie jedzenie nie sprzyja koncentracji. O wiele lepiej zadziała zbilansowany, lekkostrawny posiłek.
Wykonuj ćwiczenia pomagające w koncentracji
Co najmniej raz dziennie wykonuj ćwiczenia wymagające skupienia uwagi, a twoje zdolności koncentracji na pewno zaczną się poprawiać. Pomocna może być na przykład medytacja, nauka języka obcego, nauka nowego sportu – każda z tych czynności angażuje umysł i pomaga się skupiać.
Wiele wskazuje na to, że wysiłek fizyczny pomaga w zapanowaniu nad rozkojarzonym umysłem. Joga, siłownia czy jazda na rowerze nie tylko dają odpoczynek umysłowi i kierują uwagę na inne niż zwykle tory, lecz również pomagają dotleniać mózg i tym samym zwiększać jego możliwości. Pamiętaj, że podczas intensywnego treningu wraz z potem tracisz składniki mineralne z organizmu. Jak uzupełnić elektrolity? Wysoko zmineralizowana woda lub elektrolity do picia pomogą uzupełnić braki.
Usuń niepotrzebne bodźce z otoczenia
Często problemy z koncentracją wynikają z nieprawidłowej organizacji przestrzeni roboczej. Jeśli zależy Ci na silnej koncentracji na wykonywanym zadaniu, postaraj się oczyścić swoje otoczenie z niepotrzebnych elementów, które mogłyby odciągnąć twoją uwagę. Posprzątaj miejsce pracy lub nauki, wyłącz dzwonki telefonu, nie słuchaj angażującej muzyki. Pamiętaj także o tym, że podczas nauki warto robić przerwy. Co 40-50 minut twój mózg potrzebuje odpoczynku. Wykorzystaj ten czas na wywietrzenie pokoju i krótki spacer lub gimnastykę przy otwartym oknie, a z pewnością polepszysz swoje zdolności koncentracji.