Który tydzień i dzień ciąży?

Gdy kobieta potwierdzi że jest w ciąży poprzez zrobienie testu ciążowego, wtedy przeważnie idzie potwierdzić swój stan u lekarza. W trakcie wizyty dowiaduje się, w przybliżeniu, który tydzień i dzień ciąży lekarz u niej stwierdził. Dlaczego w przybliżeniu?

Który tydzień i dzień ciąży?

Prawdopodobnie niewiele kobiet pamięta dokładnie kiedy dokładnie ostatnio miała miesiączkę. Tak samo raczej nie pamięta dokładnej daty odbytego stosunku, który mógł doprowadzić do zapłodnienia. Stąd więc owo „w przybliżeniu”. Podczas kolejnych wizyt można dowiedzieć się i samemu przeliczyć dzień i tydzień ciąży na podstawie wielkości płodu i wyodrębniania się poszczególnych części ciała. Wiele osób korzysta wtedy z internetu i na podstawie zdjęć USG szukają sobie odpowiedniej wielkości płodu w odniesieniu do tygodnia ciąży. To całkiem ciekawe doświadczenie, gdy można śledzić wzrost nienarodzonego jeszcze dziecka i porównywać go na przykład do owoców.

Który tydzień i dzień ciąży?Można przy okazji dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy dotyczących maleństwa, które w nas rośnie. Wydaje mi się, że takie wyszukiwanie pozwala na zbudowanie mocniejszej więzi z dzieckiem,ale może to być tylko moje odczucie. To że wiemy który to tydzień i dzień ciąży to tylko teoria. Tak samo jest z określeniem daty porodu. Wielu lekarzy podaje termin w przybliżeniu, a dodatkowo należy wziąć pod uwagę „widełki” dwa tygodnie wstecz i dwa tygodnie do przodu od tego terminu. Dochodzą do tego jeszcze sytuacje, gdy w grę wchodzi wczesny poród lub gdy ciąża jest „przenoszona”. Istnieją sytuacje w których pomaga się dziecku przyjść na świat. Można to robić za pomocą dość prostych ćwiczeń, takich jak wchodzenie po schodach, czy ćwiczenia na piłce. Czasem lekarze podejmują decyzję o podaniu pacjentce oksytocyny w celu wywołania skurczów. Robią to monitorując mamę i dziecko za pomocą sprzętu do KTG. Oksytocyna za pierwszym razem nie musi zadziałać, ale jest jedną z form przyśpieszania akcji porodowej. Często po jej podaniu rozwarcie u pacjentki powiększa się i zwiększa się siła i częstotliwość skurczów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here