czy warto brać witaminy w ciąży?

Ciąża to okres, w którym każda przyszła mam powinna szczególnie zadbać o siebie oraz o dziecko, które znajduje się w jej brzuchu. Niezbędne w tym celu będą witaminy, które są ważne dla zdrowia kobiety, jak i jej dziecka.

Aby uzupełnić niedobór witamin, zazwyczaj należy zmienić dietę. W niektórych przypadkach wskazana jest jednak suplementacja. Witaminy odgrywają ważne funkcje w każdym organizmie, są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania.

Witaminy, wskazane dla kobiet w ciąży

Kwas foliowy – ma wpływ na prawidłowy rozwój dziecka, zwłaszcza w okresie płodowym. Jest zalecany nie tylko w trakcie ciąży, ale i przed planowanym zajściem w nią. Kwas foliowy ogrywa ważną rolę w prawidłowym kształceniu układu nerwowego, dodatkowo zapobiega jego uszkodzeniu oraz schorzeniom z nim związanych. Niedobór tej witaminy może doprowadzić do pewnych nieprawidłowości w rozwoju dziecka, mowa tutaj o: rozszczepie kręgosłupa, bezmózgowiu, czy wodogłowiu.

Witaminy z grupy B – największe znaczenie w trakcie ciąży mają witaminy B1, B2, B6 oraz B12, ponieważ wpływają na proces przemiany materii oraz dodatkowo stymulują prawidłowe funkcjonowanie takich układów, jak: hormonalny, nerwowy i sercowo-naczyniowy.

Witamina C – ma korzystny wpływ na gospodarkę hormonalną organizmu. Ponadto zwiększa przyswajalność żelaza. Gdy dojdzie do niedoboru tej witaminy, mogą pojawić się problemy z rozwojem układu nerwowego.

Przeczytaj też: http://www.manukazdrowie.pl/jak-dobrac-szampon-do-rodzaju-wlosow/

Witamina E – jest bardzo ważna w trakcie ciąży, ponieważ zmniejsza ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu. Gdy jej poziom jest odpowiedni nie dochodzi do nieprawidłowości w rozwoju układu nerwowego malucha. Dodatkowo dba o prawidłowy wzrok i słuch. Gdy dojdzie do niedoboru witaminy E, pojawia się osłabienie mięśni, niedokrwistość oraz problemy dermatologiczne.

Witamina A – ma wpływ na prawidłowy rozrost kości i zębów. Jej regularne przyjmowanie w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko wystąpienia nieprawidłowości umysłowych w rozwoju płodu.
Niedobór witaminy A objawia się osłabioną odpornością, nieprawidłowościami w pracy narządu wzroku oraz problemami skórnymi.

Witamina D – odpowiada za przyswajalność wapnia. Jest niezbędna do wzmocnienia tkanki kostnej. Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie komórek. Niedobór tej witaminy objawia się cukrzycą typu I, łamliwością kości oraz chorobami autoimmunologicznymi.

Źródło: https://www.detalic.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here