Dziecko pogryzione przez psa

W wielu miejscach czytamy, że dziecko – o ile to możliwe przez wzgląd na stan zdrowia – powinno mieć kontakt ze zwierzętami. Odpowiedzialni rodzice kupują, czy adoptują zwierzę po przemyśleniu sprawy. Muszą być świadomi, że obowiązki opieki nad zwierzakiem – czy maleńkim, czy dużym, spadną przede wszystkim na nich. Plus uczenie dziecka odpowiedzialności za zwierzaka – to też ciężka praca.

Dziecko pogryzione przez psa

Dziecko pogryzione przez psaW sporej liczbie domów są obecne psy – duże i małe. Jedni właściciele są bardziej odpowiedzialni i świadomi, inni niestety mniej lub wcale. Trzeba jednak założyć, że 80% psów jest jako tako wychowanych i są pilnowane na spacerach, czy na przydomowych podwórkach. Jednak nawet najlepiej wychowany pies, mający na karku i kilka lat, może ugryźć i to nie wiadomo dlaczego. Najgorzej, jeśli ofiarą ugryzienia, czy – co gorsze – pogryzienia, zostanie dziecko. Dziecko pogryzione przez psa doznaje traumy. Nawet jeśli pies był niewielki, dziecko doznaje bólu. W zależności od rozmiarów psa, dziecko będzie miało założoną pewną ilość szwów. Niestety, w sporej większości przypadków winowajcą, czy współwinowajcą pogryzienia nie jest dziecko. Często zdarza się, że po prostu przechodziło spokojnie obok, a niedopilnowany pies je zaatakował.

Jak zapobiegać?

Specjaliści od zachowań psów podkreślają, że pies nie gryzie bez powodu. Tyle, że czasem owego powodu nie generuje pogryzione dziecko, a właściciel pewnymi błędami w opiece nad psem. Dziecko pogryzione przez psa może mieć później uraz do psów. Nic dziwnego. Może też nawet bać się samo wychodzić na podwórko, czy plac zabaw, jeśli opiekun nie będzie cały czas blisko niego. Nie zawsze da się dopilnować dziecko, które wychodzi z domu, ale czy to powód, aby cało czas w nim siedziało? Dlatego trzeba dziecko uczyć ostrożności i pewnych zachowań, kiedy przeczuwa niebezpieczeństwo oraz mówić o różnych niebezpiecznych sytuacjach. Dzieci dopiero zaczynają się uczyć życia, nie mają świadomości możliwych zdarzeń. Rodzice mogą zrobić i dużo i mało. Przede wszystkim rozmowa jest istotna.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here