współczynnik całkowitej aktywności
fot. pixabay.com

Wiele osób, które decyduje się na walkę ze zbędnymi kilogramami oraz regularne uprawianie sportu powinno najpierw dowiedzieć się, czym jest współczynnik całkowitej przemiany materii, który będzie im potrzebny do obliczania odpowiedniej podaży kalorii. Sprawdź, o co chodzi!

Zobacz też: https://www.uroda.info.pl/wspolczynnik-calkowitej-przemiany-materii/

Dieta

W planowaniu diety bardzo ważnych jest kilka aspektów, które wdrożone do naszego regularnego dnia, będą miały pozytywny wydźwięk dla naszego organizmu. Planując dietę musimy skupić się na tym, co jemy obecnie, a także nastawić się na zmianę naszych nawyków żywieniowych.

W odpowiednim rozpisaniu naszej diety pomoże nam dietetyk, który dobierze indywidualnie jadłospis do naszego trybu życia, zdrowia oraz aktywności fizycznej. Jeżeli jednak chcemy sami zająć się tym tematem, wówczas warto nam się zaprzyjaźnić z takimi określeniami jak Makro, BMR, BTW oraz CPM.

Makro to ilość kalorii, którą musimy dostarczać do swojego organizmu. Powstaje ono po wcześniejszym wyliczeniu opartym na danych takich jak waga i CPM oraz odjęciu na start kalorii, która będą tworzyć nam redukcję względem aktywności.

BMR to dzienne zapotrzebowanie kaloryczne w momencie, w którym zaczynamy swoje obliczenia. Od BMR odlicza się pulę kalorii tworząc dalej makro, podzielone na BTW. BTW to z kolei Białko, Tłuszcze oraz Węglowodany, które odpowiednio się rozmieszcza w diecie.

CPM

CPM to całkowita przemiana materii, a więc suma wszystkich wydatków energetycznych człowieka, które ponosi w trakcie aktywności fizycznej. To suma podstawowej oraz ponadpodstawowej przemiany materii.

CPM oblicza się w uproszczonej formie jako PPM (ponadpodstawową przemianę materii) x k czyli współczynnik aktywności, który dzieli się na niski, umiarkowany oraz duży. Niskie K to praca biurowa i siedzący tryb życia, a duże K to np.: osoba pływająca dwie godziny dziennie.

CPM zazwyczaj oblicza dietetyk, ale obecnie można również skorzystać z kalkulatorów internetowych.

Przeczytaj też: http://littlebaby.pl/dieta-bez-zasad-nie-ma-sensu/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here