Noworodek nie chce spać

Dla wielu rodziców moment powrotu ze szpitala z niedawno urodzonym maluszkiem wiąże się z wielką radością, ale i niepokojem, który z pewnością wzrasta, jeżeli nasze dziecko nie zachowuje się tak jak oczekujemy.

Noworodek nie chce spać

Noworodek nie chce spaćRodzice zaczynają się martwić, gdy ich maluszek nie chce spać, jeść, ulewa itp.. Jednak nie zawsze zmartwienia te są uzasadnione. Należy pamiętać, że dziecko kilka dni temu znajdowało się w brzuchu matki, który był dla niego bezpiecznym i ciepłym miejscem. A po wyjściu na świat niemal całe otoczenie jest dla niego czymś nowym. Warto dać dziecku czas na odnalezienie się w nowych warunkach i przyzwyczajenie do miejsca pobytu. Aby zapewnić dziecku warunki jak najbardziej podobne do tych panujących w brzuchu matki, i tym samym sprawić by czuło się bezpieczniej, należy otulać dziecko. Tak, aby było mu ciepło i czuło ścisk podobny do tego, który niedawno towarzyszył mu przez cały czas. Jednak absolutnie nie można ściskać dziecka na tyle mocno, by zablokować mu możliwość ruchu.

Idealny do spełnienia tego zadania jest otulacz, który przylega do maluszka, zapewniając mu jednocześnie swobodne poruszanie rączkami i nóżkami. Innym sposobem na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa u dziecka jest szum, który dziecko słyszało, będąc w brzuchu matki. Tutaj z pomocą przychodzą szumiące misie, które spełniają swoją rolę bardzo dobrze, uspokajając i usypiając dziecko.

Wizyta u pediatry

Jednak, gdy od powrotu ze szpitala minęło trochę czasu, a noworodek nie chce spać ani jeść lub bardzo mocno ulewa po każdym posiłku to konieczna może być wizyta u pediatry. Ponieważ może to być związane z zaburzeniami trawienia, refluksem żołądkowo-przełykowym lub, w przypadku, gdy dziecko jest niespokojne i ma wysypkę, alergiami pokarmowymi. W takim wypadku lekarz zleci dodatkowe badania w celu zdiagnozowania przyczyn niepokoju dziecka oraz zaleci specjalną mieszankę mleczną w przypadku zaburzeń trawienia lub bezmleczną w przypadku alergii pokarmowej. Warto udać się z dzieckiem do lekarza, jeśli jest nie spokojne, nie chce spać, jeść lub gdy zauważymy inne niepokojące sygnały. Nawet, jeśli dziecko okaże się zdrowe, to rodzice odczują po wizycie ulgę. Co z pewnością jest lepsze od zamartwiania się w domu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here