Dzieci w przedszkolu

W niektórych krajach europejskich już w wielu trzech lub czterech lat rodzice są zobligowani do posłania swojego dziecka do przedszkola, aby od początku swojego dorastania zaczynał się socjalizować i przebywać pośród rówieśników. Tego typu działania mają na celu oczywiście pomoc w późniejszym budowaniu poprawnych relacji międzyludzkich i przełamywanie barier społecznych już od pierwszych lat życia. W Polsce nie ma obowiązku posyłania dziecka do przedszkola, ale warto to uczynić chociażby z powodów, które wskazane zostały powyżej. Dziecko, które spędza więcej czasu w domu niż pośród rówieśników może zostać swoiście wyizolowane, co potem da niekorzystne skutki w przyszłości – ciężej będzie mu chociażby przełamać stres związany z pierwszą wizytą w szkole podstawowej.

Dzieci w przedszkolu uczą się więc nawiązywania poprawnych kontaktów

Dzieci w przedszkolu uczą się więc nawiązywania poprawnych kontaktówWarto przyjrzeć się również sytuacji prawnej w polskich przedszkolach. Wychowanie przedszkolne zaczyna się, według definicji prawnej, od trzeciego roku życia dziecka, czyli wtedy można zapisać swoją pociechę do tego typu placówki. Wcześniej ewentualną kuratelę nad dzieckiem sprawują żłobki. Co ciekawe jednak dopiero 4 i 5-latkom ustawowo zapełnione jest miejsce w przedszkolu, to znaczy zobligowany do zapewnienia odpowiedniej liczby miejsc jest sam samorząd lokalny.

W wyniku braków, 3-latkowie mogą zostać jednak zwyczajnie nie przyjęci. Od 6 roku życia w Polsce rozpoczyna się obowiązek przedszkolny, to znaczy dzieci muszą iść do zerówki lub pierwszej klasy szkoły podstawowej, w zależności od woli rodziców. W wyniku wybrania opcji numer jeden, dziecko zacznie się uczyć literek w przedszkolu, aczkolwiek generalnie będzie miał przedłużone dzieciństwo. W szkole bowiem oczywiście dziecko uczy się dużo więcej niż w zerówce. W większości państw europejskich obowiązek szkolny zaczyna się w wieku sześciu lat, aczkolwiek Polska wyłamuje się w tym aspekcie. Trzeba jednak zaznaczyć, że w wieku 6 lat rodzic gdzieś zapisać swoją pociechę musi – w innym wypadku grozi mu odpowiedzialność karna. Czy to będzie szkoła podstawowa, czy zerówka jego wybór, ale nie ma możliwości nie zapisać dziecka nigdzie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here