drugie dziecko

W dzisiejszych czasach model rodziny znacznie odbiega od tego, który znany był kilkanaście lat temu. Dawniej rodzina składała się z obojga rodziców związanych sakramentem małżeństwa, to jest mamy i taty oraz co najmniej czwórki dzieci. Z biegiem czasu model ten ulegał stopniowym zmianom. Ludzie, którzy planowali założenie rodziny starali się maksymalnie o trójkę potomstwa. Było to związane z licznymi zmianami w światopoglądzie młodych pokoleń oraz zmianach na rynku pracy. Dodatkowym aspektem wpływającym na decyzję o powiększeniu rodziny miało także zwiększenie dostępności do coraz to nowszych form edukacji i przebranżawiania się. Wszystkie te przekształcenia miały znaczący wpływ na młodych ludzi, którzy wkraczali w dorosłość.

Drugie dziecko w rodzinie? W tych czasach to rzadkość!

Obecnie osoby, które znalazły lub znajdą swoją drugą połowę najczęściej nie myślą o szybkim zawarciu związku małżeńskiego. Wręcz przeciwnie. Czekają z tą decyzją nawet kilka lub kilkanaście lat. W niektórych przypadkach decydują się na pozostanie w związku partnerskim lub konkubinacie. Dawniej ten rodzaj związku łączącego ludzi był nie do przyjęcia – dzisiaj jest to normalnym zjawiskiem. Poza tą zmianą, model dzisiejszej rodziny najczęściej można nazwać schematem dwa plus jeden, co oznacza dwoje rodziców plus jedno dziecko. Spowodowane jest to zmianami potrzeb i priorytetów życiowych obecnych pokoleń.

Młode osoby na pierwszym miejscu stawiają zazwyczaj na swój rozwój osobisty, a co za tym idzie rozwój kariery zawodowej, co zazwyczaj połączone jest z wielokierunkowym kształceniem się, które zapewnia zdobycie dalszych możliwości samorozwoju. Gdy osoby te zdobędą już wymarzone stanowisko i będą zaspokojone pod względem zawodowym zaczynają myśleć o pierwszym dziecku. Większość rodzin planuje pierwszego potomka w takim momencie swojego życia, gdzie stabilizacja jest na porządku dziennym. Oznacza to zakup własnego mieszkania oraz wielu innych przedmiotów, tak aby zapewnić dziecku godne warunki życia. Gdy ambicje dnia codziennego zostaną zaspokojone i pojawi się pierwszy niemowlak, staramy się zapewnić mu wszystko czego potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania na co dzień.

Przeważająca część ludzi pozostających w stałym związku zaczyna stosować różne skuteczne formy antykoncepcji. Jest to spowodowane wieloma okolicznościami. Najważniejszym dla młodych ludzi ze wszystkich możliwych czynników jest aspekt finansowy i społeczny. Podjęcie decyzji o tym, że rodzina chce się starać o drugie dziecko jest uzależniona od statusu materialnego oraz od możliwości zaspokojenia potrzeb tego malucha. W ostatnich latach coraz więcej ludzi podejmuje tego rodzaju decyzję. Spowodowane jest to zmieniającą się polityką prorodzinną oraz liczną formą wsparcia na przykład finansowego, na którą mogą liczyć młodzi rodzice. Dzięki temu model rodziny zaczyna się powiększać.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here