Co moje dziecko powinno jeść, a na co jest zbyt wcześnie? To pytanie na etapie niemowlęcym zadaje sobie chyba każda mama, co najmniej kilka razy dziennie. Czasy, kiedy maleć żywił się jedynie mlekiem mamy, odeszły w zapomnienie. Jak powinna wyglądać dieta niemowlaka?
Dieta niemowlaka
Istotne znaczenie ma moment rozszerzania diety. Nie powinno robić się tego zbyt wcześnie, ale też i zbyt późno. W praktyce wygląda to tak, że dziecko po ukończeniu szóstego miesiąca życia, powinno stopniowo zapoznawać się z nowymi smakami. Należy kierować się zasadą, że nie wszystko na raz. Początkowo świetnie sprawdzą się dania jednoskładnikowe oraz gotowane. Jeżeli z malcem nie dzieje się nic złego, to znaczy, że nie ma problemu z brzuszkiem, bądź skórą, to znaczy, że przyszedł moment na wzbogacenie diety o kolejne produkty. Nie serwujmy dziecku jedynie kaszek i papek. Pamiętajmy, aby wzbogacić dziecko o produkty, które może samodzielnie gryźć.
Upływające miesiące to także dobry moment na odstawienie butelki. Starajmy się podawać posiłki używając łyżeczki, bądź podsuwając je do rączki maluszka. Dieta niemowlaka powinna być urozmaicona, lekko strawna, ale także wzbogacona o witaminy. Po szóstym miesiącu życia możemy zacząć stopniowo wprowadzać warzywa, owoce, kaszki i mięsa. Starajmy się unikać ciężkostrawnych, przetworzonych dań, tłustych, przetworzonych. W miarę możliwości unikajmy także konserwantów, sztucznych substancji i barwników.
Warto unikać śmieciowego jedzenia
Słodycze, chodź smakują wyśmienicie, są wrogiem dzieciństwa. Negatywnie wpływają na rozwój, koncentrację, ale też zdrowie naszych pociech. Dlatego też starajmy się unikać ich podawania najdłużej, jak to możliwe. To samo odnosi się do chrupek, chipsów i innych produktów żywnościowych, w których zawarte są substancje chemiczne. Produkty takie mają w sobie także niewyobrażalną ilość soli. Są również uzależniające.
Druga połowa pierwszego roku życia naszej pociechy to moment, w którym dziecko jest ciekawe smaków i nowości. Wykorzystajmy tę chwilę rozsądnie. Uczmy dziecko smaków stopniowo i powoli. Kierujmy się zasadą, że nie wszystko, co smaczne, jest w pełni zdrowe i odpowiednie dla naszego potomka.