Co to są zamki nawierzchniowe i co musisz o nich wiedzieć?

0
551

Okres urlopowy w pełni. Wybierasz się gdzieś na dłużej? To wspaniale, jednak musisz wiedzieć, że w okresie wakacyjnym panuje prawdziwa plaga włamań. Rocznie to około 70 tysięcy takich przypadków. Jeśli nie chcesz paść ofiarą złodzieja, zainwestuj w dobrej jakości zamki do drzwi. Na rynku jest wiele rożnych modeli od wielu różnych producentów. Ogólnie jednak można je podzielić na zamki wpuszczane i zamki nawierzchniowe.

Czym są zamki nawierzchniowe do drzwi?

Są one uzupełnieniem do tradycyjnych zamków wpuszczanych. Modele nawierzchniowe montuje się na powierzchni drzwi. Są one wygodne w stosowaniu, ponieważ od strony mieszkania nie jest konieczne używanie klucza a prostego w użyciu pokrętła lub gałki. Chociaż oczywiście istnieje możliwość zamontowania tego rodzaju zamka z opcją zamykania na klucz.

Zamek wierzchni do drzwi stosuje się także wtedy, kiedy z jakichś przyczyn nie jest możliwe zamontowanie typu wpuszczanego. Wówczas stanowi ono główne zabezpieczenie drzwi przed włamaniem.

Samych zamków nawierzchniowych jest kilka rodzajów. Na szczególną uwagę zasługują zamki 2-piórowe nawierzchniowe z prowadnicą. Prowadnice są montowane do drzwi. Takie zamki nawierzchniowe stosowane najczęściej do drzwi drewnianych lub stalowych. Otwiera się je za pomocą klucza 2-piórowego, którego charakterystyczną budowę rozpoznany od razu. Klucz posiada dwa języczki, które wsuwa się do zamka celem jego otwarcia. Języczki są nacięte tak, by pasowały tylko do zamka o określonym kształcie. To rozwiązanie stosowane z powodzeniem od lat.

W jaki sposób montuje się zamki nawierzchniowe do drzwi? Na co zwracać uwagę?

Zamontowanie takiego zamka jest łatwe, ponieważ nie wymaga ono ingerowania w konstrukcję samych drzwi. Należy go przykręcić prosto a śruby powinny znajdować się kilka centymetrów od ościeżnicy, żeby zamek nie został wyrwany.

Przed wyborem konkretnego modelu należy najpierw sprawdzić grubość drzwi oraz kierunek ich otwierania. Pod tym kątem powinno się dobrać odpowiedni model. Ważne jest także określenie, jaką klasę antywłamaniową charakteryzuje się konkretny zamek.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here