Top 10 zabaw dla dzieci, które pobudzą ich wyobraźnię

Wyobraźnia jest jednym z najważniejszych narzędzi poznawczych. Wpływa ona nie tylko na poziom naszej inteligencji, ale też na zdolność uczenia się i zapamiętywania – warto więc kształtować ją od najmłodszych lat. Jakie zabawy dla dzieci najskuteczniej pobudzają wyobraźnię?

1. Snucie opowieści

Wyobraźnia zdecydowanie najlepiej rozwija się w działaniu. Zachęcaj więc malucha do tworzenia własnych historii na bazie znanych bajek czy obserwacji tego, co dzieje się za oknem. Możesz podsunąć mu też inspirujące kolorowe karty dialogowe lub kostki z obrazkami.

2. Kreatywne rysunki

Nie ma chyba drugiej równie popularnej i lubianej kreatywnej zabawy dla dzieci, co rysowanie. By dodatkowo ją podkręcić, podsuń maluchowi konkretny temat lub zachęć do kreatywnego dokończenia rozpoczętego już obrazka.

3. Coś z niczego

Szklane butelki, kubeczki po jogurcie, rolki po papierze toaletowym – wszystkim tym przedmiotom można dać drugie życie, gimnastykując wyobraźnię. Zaproś dziecko do wspólnej upcyklingowej zabawy: stwórzcie z nich pomysłowe dzieło sztuki lub niecodzienny przedmiot użytkowy.

4. Świat na opak

Jeśli szukasz zabawy dla dzieci, w której i Ty będziesz miała okazję się wykazać, gra w „co by było, gdyby…” okaże się strzałem w dziesiątkę. Co by było, gdyby ludzie mieli tylko jedno oko albo gdyby rośliny umiały mówić? Zastanówcie się i opiszcie to jak najdokładniej.

5. Pantomima

Wszelkie zabawy w teatr świetnie wpływają na rozwój wyobraźni, ale pantomima – w której całą historię opowiada się wyłącznie ruchami ciała – okazuje się wyjątkowo skuteczna. Wymyśl intrygujące słowo-klucz takiego spektaklu i… pozwól maluchowi działać.

6. Wiersze z gazet

Powycinaj z różnych gazet i czasopism różne przypadkowe słowa (takie, które są już raczej znane Twojemu dziecku), a następnie wspólnie ułóżcie z nich szalony wiersz. Kto wie, może macie potencjał, by zostać kolejnym narodowym wieszczem?

7. Tańce poplątańce

Taniec wpływa pozytywnie nie tylko na koordynację ruchową, ale i na funkcjonowanie wyobraźni. Włącz ekspresyjną muzykę, najlepiej taką pełną dźwięków natury czy odgłosów miasta, i poproś dziecko, by swoją choreografią spróbowało oddać to, co słyszy.

8. Domowe muzykowanie

Nawet jeśli Twoje dziecko nie uczy się gry na żadnym instrumencie, nadal może próbować tworzyć własną muzykę. Przetestujcie razem, jakie dźwięki wydają różne domowe sprzęty i przedmioty codziennego użytku – a następnie użyjcie ich, by skomponować własną melodię!

9. Burza mózgów

Weźcie na warsztat dowolny przedmiot z Waszego otoczenia – kubek, klocek czy kawałek sznurka – i wspólnie spróbujcie wymyślić dla niego jak najwięcej nowych zastosowań. Nie musicie się martwić o to, czy da się je wprowadzić w życie: im bardziej szalone pomysły, tym lepiej!

10. Projektant mody

Jeszcze innym kreatywnym zadaniem dla Twojego malucha może być stworzenie awangardowej kolekcji mody. Gdy maluch upora się już z rysunkami, poproś, by dokładnie opowiedział Ci o swoich projektach. Jeśli trochę umiecie szyć, możecie też pokusić się o ich realizację!

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here