Rozwój noworodka

Pierwszy rok życia dziecka to najbardziej intensywny rozwój umiejętności człowieka. Z małego noworodka całkowicie zależnego od dorosłego opiekuna, mającego jedynie podstawowe funkcje życiowe jak oddychanie, umiejętność ssania z przełykaniem oraz płacz komunikujący jakąś potrzebę rozwija się roczny maluch, który najczęściej potrafi już samodzielnie chodzić albo przynajmniej raczkować, wypowiada pierwsze słowa, widzi pełną gamę kolorów i rozpoznaje członków najbliższej rodziny.

Rozwój noworodka

Dla świeżo upieczonych rodziców najtrudniejszy jest okres noworodkowy, czyli pierwszy miesiąc życia dziecka, ponieważ obie strony muszą nauczyć się życia w nowych warunkach, a także nauczyć się siebie nawzajem. Jest to również czas, który dostarcza mamom dużą dawkę stresu o prawidłowy rozwój noworodka napędzany dodatkowo zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie po porodzie.

Rozwój noworodkaW pierwszym miesiącu życia niemowlęcia najważniejszy i zarazem najszybszy jest rozwój układu trawiennego. Maluch po urodzeniu ma maleńki żołądek o pojemności zaledwie 5-7 mililitrów, a już po tygodniu może pomieścić 60 mililitrów pokarmu. Miesięczny maluch jednorazowo spożywa nawet 150 mililitrów mleka. Cały układ trawienny jest bardzo niedojrzały i taki będzie przez pierwsze 3 lata życia, jednak w pierwszych trzech miesiącach może to powodować dolegliwości jelitowe, bóle brzuszka, nadprodukcję gazów i problemy z wypróżnianiem. Dodatkowo ślina po urodzeniu jest pozbawiona substancji antybakteryjnych co sprzyja występowaniu dolegliwości.

W rozwoju fizycznym również zachodzą intensywne zmiany

Wzrok dziecka początkowo jest bardzo słaby, a maluch widzi nieostry obraz tylko z odległości 20 cm, jednak z tej odległości dostrzega zarys ludzkiej twarzy i ewidentnie preferuje ten obraz. Słuch jest dużo lepszy niż wzrok jednak również jeszcze w fazie rozwoju. Jeśli chodzi o rozwój ruchowy, to niektóre noworodki niedługo po urodzeniu, gdy są w pozycji na brzuszku, potrafią już unosić na krótką chwilę główkę, jednak jest ona zbyt chwiejna by świadomie nią obracać.

Bardzo charakterystyczny dla tego okresu jest bardzo mocny odruch chwytny i zaciśnięte piąstki jednak dziecko powinno je stopniowo i coraz częściej otwierać.

W tym okresie stymulacja prawidłowego rozwoju powinna opierać się przede wszystkim na bliskości, przytulaniu. To najlepszy moment i sposób na zacieśnianie więzi z maluszkiem i pomoc w adaptacji do życia poza łonem mamy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here