Leżaczek i maty edukacyjne – bawią, uczą i relaksują

Dbając o rozwój niemowlęcia musimy szczególnie zwracać uwagę, by wszystkie zabawki i akcesoria korzystnie na nie wpływały. Warto zatem wspomnieć o leżaczkach dla niemowląt lub matach edukacyjnych, które nie tylko uczą, ale także relaksują i bawią. Wybierając się do sklepu warto odpowiednio się przygotować.

Maty edukacyjne

4 i 5 miesiąc życia dziecka to także dobry okres na wprowadzenie maty edukacyjnej, na której nasz maluch będzie odtąd spędzał wiele czasu. Często sprzęty te wyposażone są w pałąki z rozmaitymi zabawkami, dzięki czemu dziecko stale odkrywa otaczający go świat.

Po 6. miesiącu życia maluch robi się coraz bardziej aktywny, składa rączki, zaczyna się przekręcać na brzuszek i z powrotem na plecki, a także stale bawi się swoimi stopami – następuje więc etap fascynacji własnym ciałem, gdzie wkłada też rączki i stopy do buzi. Najlepiej w dalszym ciągu stosować matę edukacyjną, dziecko potrzebuje, aby dużo wokół niego się działo.

Maty edukacyjne skutecznie pobudzają zmysły dziecka na kilka sposobów:

  • kolorowe tkaniny oraz lusterka odpowiadają za aktywację wzroku,
  • wystające elementy oraz zabawki na pałąku wykonane z pluszu i plastiku odpowiadają za stymulowanie dotyku,
  • grzechotki, a także pozytywki skutecznie oddziałują na zmysł słuchu.

Jest to o tyle ciekawa rozrywka dla malucha, że przy każdej zabawie odkrywa coś nowego, przez co nigdy mu się nie znudzi.

Wybierając matę musimy mieć pewność, że wykonana jest z wysokiej jakości materiałów – nasze dziecko nie tylko będzie na niej leżało, ale również brało do buzi różne elementy. Mata powinna być dokładnie zszyta, by dziecko nie było w stanie oderwać żadnej zabawki, przyjrzyjmy się też czy są one odpowiednio wykonane i nie zrobią krzywdy maluchowi.

Warto zdecydować się na matę, którą możemy prać w pralce – dobry wybór dla maluchów, które są alergikami. Jeśli zamierzamy umieścić naszą matę na ziemi wybierzmy tą, która pod spodem posiada warstwę termoizolacyjną, dzięki której dziecku zawsze będzie na niej ciepło. Solidna mata edukacyjna to wydatek rzędu 200 złotych.

Leżaczek

Leżaczek dla niemowlaka to punkt konieczny na liście niezbędnych przedmiotów dla naszego dziecka. W pewnym momencie dziecko zaczyna mniej spać i interesować się światem, szkoda aby leżało w łóżeczku, gdzie nie pozna zbyt wiele świata. Leżaczek możemy ustawić w dowolnym pomieszczeniu, obok nas, dzięki czemu dziecko zainteresuje się wszystkim dookoła, a my będziemy mieli je cały czas na oku.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Istnieją różne modele leżaczków, warto jednak zebrać pewne wspólne cechy, którymi należy kierować się podczas kupna:

  • Regulacja odchylenia oparcia – ta opcja przyda się, jeśli chcemy korzystać z leżaczka przez dłuższy czas. Niemowlaka ułożymy w pozycji leżącej, starszy maluch może odpoczywać w pozycji półleżącej, a starszak spokojnie może na nim siedzieć. Foteliki, które nie posiadają regulacji, nie są polecane dla niemowlaków, ponieważ mogą wykrzywiać kręgosłup.
  • Stabilizacja pozycji – dobrze, jeśli można nasz leżaczek „zablokować”, by się nie kołysał. Gdy nasz maluch podrośnie i zacznie siadać oraz wstawać na nóżki, leżak może okazać się dla niego bardzo pomocny i być dobrym miejscem do treningu. Fotelik musi być wtedy stabilny, by dziecko siadając nie wpadło do niego od razu się kołysając, ponieważ może się wystraszyć i zrazić.
  • Waga dopuszczalna – najlepiej wybrać model o jak największej dopuszczalnej wadze, są dostępne foteliki nawet do 20 kilogramów, dzięki czemu posłuży naszemu maluchowi przez długi czas. Wiadomo, dziecko z wiekiem zaczyna skakać, wiercić się, dlatego leżaczek musi być wytrzymały.
  • Zapinanie – fotelik koniecznie musi być wyposażony w pasy bezpieczeństwa. Gdy dziecko podrośnie staje się bardzo ruchliwe, przekręca się, wtedy łatwo może z niego zlecieć i zrobić sobie krzywdę. Jeśli jest bezpiecznie zapięte pasami nie ma ryzyka wypadnięcia z leżaczka, dzięki czemu możemy na chwilę spuścić go z oka, lub zająć się spokojnie swoimi obowiązkami w pobliżu fotelika.
  • Zdejmowane obicie – dzięki temu bez problemu wypierzemy materiał, zabrudzony często jedzeniem lub efektem zabaw naszego dziecka. W innym wypadku musimy czyścić obicie na foteliku, co jest znacznym utrudnieniem.
  • Zabawki – ważne, aby nasz fotelik wyposażony był w różne zabawki, dzięki czemu dziecko będzie poznawało świat i zapomni o nudzie. Najczęściej spotykany jest pałąk z zawieszonymi ruchomymi zabawkami, który można w razie potrzeby odczepić. Dodatkowo spotykamy w fotelikach wibrację, która ma za zadanie uspokoić dziecko oraz różnego rodzaju melodie, najczęściej odgłosy natury, dzięki czemu dziecko rozwija swoje zmysły.

Funkcjonalność i bezpieczeństwo

Leżaczek musi być przede wszystkim bezpieczny – maksymalnie stabilny i wykonany z wysokiej jakości materiałów, nie posiadający żadnych ostrych części oraz krawędzi i z szeroką podstawą. Bardzo ważny jest także mechanizm składania i regulacji, aby wszelkie pokrętła i przyciski znajdowały się poza zasięgiem dziecka.

Za podstawowy fotelik z zabawkami zapłacimy w granicach 100 złotych. Jeśli chcemy, aby leżaczek wyposażony był w dodatkowe funkcje, dzięki którym dziecko lepiej będzie poznawać świat musimy liczyć się z wydatkiem około 250 złotych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here