Jak zadbać o czystość akwarium

Akwarium to piękny element wystroju wnętrza, który zachęca nas do poznawania podwodnego świata. Pomaga w relaksie i ozdabia, ale także sprawia, że całe pomieszczenie nabiera nowego charakteru. Akwarium może być też okazją do pokazania swoich umiejętności artystycznych, ponieważ jego własnoręczne dekorowanie to okazja do rozwijania zmysłu estetycznego.

Piękno, które z czasem przemija

Piękno akwarium jest niewątpliwe, jednak niestety z czasem może przeminąć. Osadzający się kamień na szybach, narastające glony czy zmętniała i spieniona woda to częste problemy osób, które decydują się na założenie akwarium. Warto przy tym zauważyć, że rozwój bakterii, grzybów czy glonów to zupełnie naturalny proces. Należy mu jednak zapobiegać, aby zbiornik zawsze pozostawał piękny i zdrowy dla rybek.

Mętna albo spieniona woda to sygnał, że w akwarium dzieje się coś naprawdę złego. W takim przypadku nie pozostaje nam nic innego, jak tylko natychmiastowa ingerencja, która pozwoli na uratowanie pupili. Aby uniknąć takich sytuacji, warto zadbać o kilka sprzętów, które pomogą w zachowaniu czystości.

Znacznie mniejszym problemem są glony czy kamień, które osadzają się na ściankach zbiornika. Nie są one estetyczne, jednak zazwyczaj nie stanowią poważnego zagrożenia dla zdrowia i życia rybek. Nie oznacza to jednak, że nie należy ich usuwać. Na szczęście w tym przypadku może to być bardzo łatwe i skuteczne dzięki czyścikom magnetycznym.

Stałe wyposażenie, które oczyszcza wodę

Na początek warto zainwestować w urządzenia, które będą zapobiegać pogarszaniu się jakości wody w akwarium. W tym celu należy kupić filtry działające mechanicznie i biologicznie, a także napowietrzacze wody. Dodatkowym i ciekawym rozwiązaniem mogą być sterylizatory UV do wody, które jeszcze bardziej podnoszą jakość wody. Przyjrzyjmy się im wszystkim po kolei.

Filtry mechaniczne mają za zadanie oddzielić większe cząsteczki odpadów od wody. Wyłapują resztki pokarmu, odłamane drobinki roślin, pyłek z podłoża albo inne zanieczyszczenia “fizyczne”, które znalazły się w zbiorniku. Filtry biologiczne z kolei opierają się na działaniu bakterii, osadzonych na specjalnym podłożu. Kiedy przepływa przez nie woda, bakterie wyłapują z niej produkty przemiany materii i rozkładają je tak, że pozostają one zupełnie nieszkodliwe. W efekcie woda wypływa z filtra odświeżona, oczyszczona i zdrowa, a co za tym idzie – mniej podatna na działanie szkodliwych mikroorganizmów.

Napowietrzacze pomagają z kolei w utrzymaniu prawidłowego natleniania zbiornika. Nie oddziałują bezpośrednio na oczyszczanie wody, ale kiedy lepiej ją napowietrzają i wprawiają w ruch, zmniejszają szanse na pojawienie się mikroorganizmów, które lubią niższe zawartości tlenu i stojące wody.

Ostatnim bardzo ważnym elementem może być sterylizator UV, który dokładnie wybija wszystkie wirusy, bakterie, grzyby czy pierwotniaki. Dzięki temu szansa na ich rozwój jest praktycznie zerowa, a to oznacza, że akwarium naprawdę stanowi zdrowy dom dla naszych rybek.

Czyściki do szyb

Ostatnim elementem, w jaki warto się wyposażyć, są czyściki magnetyczne do akwarium. To poręczne urządzenia, których jedną część umieszczamy po wewnętrznej stronie szyby, a drugą, działają jak uchwyt, na zewnątrz. Przesuwając częścią zewnętrzną, możemy sterować wewnętrzną, usuwając z szyby wszystkie osady, kamień i glony. To efektywny sposób na szybkie czyszczenie akwarium, który na dodatek nie wymaga zanurzania rąk czy opróżniania całego zbiornika.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here