Dlaczego po urodzeniu dziecka pojawia się nietrzymanie moczu

Urodzenia dziecka wiąże się z wieloma zmianami. I nie zawsze mowa tylko o nowym członku rodziny. Często po porodzie pojawia się wiele dolegliwości zdrowotnych, np. nietrzymanie moczu. Jak sobie z tym radzić?

Nietrzymanie moczu po porodzie – to częsta dolegliwość, która pojawia się po narodzinach dziecka. Wielokrotnie problem ten istnieje już w trakcie ciąży i później – wbrew kobiecym oczekiwaniom – nie mija. Wiele pań wstydzi się go i nie mówi nikomu. To duży błąd, bowiem można mu często zaradzić w bardzo prosty sposób, bez konieczności brania leków czy poddawania się zabiegom chirurgicznym. Wielokrotnie wystarczy odpowiednia wiedza i regularne ćwiczenia.

Nietrzymanie moczu po porodzie – to częsty problem

Nietrzymanie moczu po porodzie zdarza się u wielu kobiet. Najczęściej u tych, które rodziły naturalnie, a ich potomek wyróżniał się dość sporymi rozmiarami (powyżej 4 kg), a do tego poród był dość ciężki i długotrwały. Są jednak przypadki, gdzie z dolegliwością tą zmagają się też mamy po cesarskim cięciu. Mokra bielizna pojawia się najczęściej podczas kasłania, nagłego wybuchu śmiechu, czy dźwignięcia czegoś. Często wystarczy dosłownie moment, by to, co jest w pęcherzu, znalazło się na zewnątrz. Popuszczanie moczu jest bardzo krępujące i niekomfortowe. Kobiety często wstydzą się tego problemu, nie chcą nikomu o nim powiedzieć, a utrudnia on im codzienne funkcjonowanie oraz opiekę nad nowo narodzonym dzieckiem. Młoda mama obawia się mokrych plam na ubraniu i nieprzyjemnego zapachu moczu, który mogliby także poczuć inni. Niektóre izolują się od otoczenia, unikają kontaktów towarzyskich. A to zupełnie niepotrzebne.

Co warto wiedzieć o nietrzymaniu moczu po urodzeniu dziecka

Nietrzymanie moczu po porodzie związane jest z osłabionymi mięśniami dna miednicy, które odpowiedzialne są za podtrzymywanie narządów w jamie brzusznej. Dzieje się tak, bowiem organizm ciężarnej jest bardzo obciążony – dodatkowe kilogramy, ruchliwe dziecko uciskające i kopiące w pęcherz – to normalne. Po urodzeniu potomka często dochodzi do zwiotczenia oraz rozluźnienia mięśni, a także więzadeł odpowiedzialnych za podtrzymywanie dolnej części układu moczowego.

Jak zapobiegać i jak leczyć?

Często, gdy pojawia się nietrzymanie moczu po porodzie, kobieta nie zastanawia się, czy mogła temu zapobiegać. A okazuje się, że dolegliwości tej można było uniknąć, wykonując różne ćwiczenia mięśni krocza, które organizowane są m.in. w szkołach rodzenia. Wówczas ryzyko wystąpienia problemu jest dużo mniejsze.

Gdy jednak już dojdzie do popuszczania moczu, też często nie trzeba interwencji chirurgicznej. Bardzo pomocne mogą być ćwiczenia mięśni Kegla. Już po kilku tygodniach regularnych treningów dolegliwość może ustąpić albo przynajmniej znacznie się zmniejszyć. Ćwiczenia można wykonywać w dowolnej chwili. Wystarczy położyć się na ziemi, zgiąć nogi w kolanach i napinać je, a po kilkunastu sekundach rozluźniać – i tak kilkanaście razy. Później większość kobiet nabiera wprawy i wykonuje je w dowolnej pozycji, nawet podczas jazdy samochodem. Dobrze jest też zadbać o odpowiednią, bogatą w błonnik dietę (by uniknąć ewentualnych zaparć).

Jeśli ćwiczenia nie pomogą, wówczas lekarz często wprowadza leczenie farmakologiczne. Dopiero gdy to okazuje się nieskuteczne – konieczne są zabiegi chirurgiczne lub przy użyciu specjalnej aparatury elektrycznej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here